Tre danskproducerede dagligvarer fra Lidl Danmark er blandt finalisterne ved European Private Label Awards 2026. De nominerede produkter – havregryn, skyr naturel og økologisk piskefløde – indgår i kædens Madværket-serie, som samler basisvarer fra danske leverandører.

Skyren produceres af Mammen Mejeri, den økologiske fløde af Naturmælk & Øllingegaard i samarbejde med lokale landmænd, mens havregrynene leveres af Lantmännen Cerealia DK med rødder i dansk planteavl.

Prisen uddeles årligt til detailkæders egne mærker på tværs af Europa og fungerer som en faglig temperaturmåling på kvalitet, innovation og samarbejde i private label-segmentet. Vinderne offentliggøres i marts.

Ifølge indkøbsdirektør Peer Sandtner er nomineringerne et resultat af det tætte samspil med danske producenter.

- Vi er stolte over, at tre produkter fra Madværket er udvalgt som finalister ved European Private Label Awards 2026. Det er en anerkendelse af den kvalitet, vores danske leverandører leverer, og af det tætte samarbejde, vi har om at udvikle gode hverdagsprodukter. Med Madværket har vi samlet danskproducerede varer under ét navn, og nomineringerne viser, at de kan gøre sig gældende i en europæisk sammenhæng, siger han i en pressemeddelelse.

Nomineringerne understreger dermed, at danske råvarer og forarbejdningskompetencer fortsat står stærkt i den europæiske detailhandels værdikæde.

Business