Dansk dagligvaregigant satser nordisk med islandsk aftale
Aftale med en islandsk detailkæde giver Salling Group adgang til nyt eksportmarked og skal løfte volumen, indkøbskraft og udbredelsen af egne varemærker i Norden.

Salling Group går ind på Island via detailkæden Hagar og styrker eksport, volumen og indkøbskraft. Foto: Salling Group
Salling Group tager et nyt skridt i sin internationale strategi med indtog på det islandske marked gennem et samarbejde med detailkæden Hagar. Aftalen betyder, at Hagar fra nu af køber og forhandler kædens egne varemærker, herunder Salling, Salling Princip og Salling Øko.
Samarbejdet er det første af sin slags inden for engroshandel for Salling Group og ses som et vigtigt led i koncernens Aspire 28-strategi.
- Vi er stolte af vores nye strategiske samarbejde på et nyt og uberørt marked for Salling Group, som vil give endnu flere kunder i Norden adgang til vores bedste produkter og brands kendt fra det danske hjemmemarked, og vi tolker det som et internationalt kvalitetsstempel af det stadig større udvalg egne varemærker, vi har i butikkerne. Samarbejdet vil styrke vores kerneforretning, som er en nøgleprioritet i vores forretningsstrategi Aspire 28, siger adm. direktør i Salling Group, Anders Hagh i en pressemeddelelse.
Han fremhæver samtidig, at det strategiske samarbejde med Hagar ikke kun er en kommerciel aftale, det er et vigtigt skridt i opbygningen af et nordisk stordrifts-setup.
Allerede nu er de første varer på hylderne, og sortimentet ventes at overstige 1.000 produkter inden for få måneder.









































