Bayer leverer 28,4 mio. på bundlinjen i et år præget af omstrukturering
Bayer A/S har vækstet på bundlinjen i seneste regnskabsår, hvor virksomheden har haft fokus på omstrukturering. Hos ledelsen forventer man nedgang i omsætningen i 2026-regnskabet.

Bayer A/S har oplevet vækst i alle sine divisioner i seneste regnskabsår. Foto: Bayer
28,4 millioner kroner på bundlinjen i 2025.
Det er facit for Bayer A/S, der har base i København og er en del af den verdensomspændende tyske kemi- og medicinalvirksomhed Bayer Group, når ledelsen kigger på seneste regnskab.
Dermed har man formået at indfri forventningerne fra sidste år, hvor ledelsen havde positive forventninger til 2025-regnskabet.
På bundlinjen har man vækstet fra 20,3 millioner kroner, men også omsætningen har været højere i seneste regnskab kontra året før. Omsætningen i 2025 var på 1,34 milliarder kroner sammenlignet med 1,08 milliarder kroner i 2024.
Vækst i alle divisioner
Bayer har tre hoveddivisioner i form af landbrugsdivisionen Crop Science, medicinalforretningen Pharmaceuticals og Consumer Health, som alle var plaget af udfordringer i 2024-regnskabet. Hos ledelsen var der imidlertid en tro på, at divisionerne Crop Science og Consumer Health ville vækste i seneste regnskabsår, men man forventede en fortsat nedgang i Pharmaceuticals.
Ifølge ledelsesberetningen kan Bayer-ledelsen dog glæde sig over, at alle tre divisioner har oplevet vækst det seneste år.
Omsætningen steg samlet set med 24,1 procent.
Divisionen Crop Science stod for 63,8 procent af den samlede omsætning og omsatte for 869 millioner kroner mod 635 millioner kroner året før, hvilket er en stigning på 35,4 procent.
- Produktet Propulse bliver udfaset fra det danske marked i 2026, og salget ophørte i december 2025, hvilket medførte en uventet høj salgsstigning i 2025, står der i ledelsesberetningen.
Pharmaceuticals tegnede sig for 34,1 procent af den samlede omsætning og omsatte for 460 millioner kroner mod 429 millioner kroner i 2024 og steg dermed med 7,3 procent, hvilket er en klar forbedring fra den forventede tilbagegang på 8,2 procent. Nogle af årsagerne er salget af virksomhedens største produkt, øjensygdomsbehandlingen Eylea, som steg i 2025, ikke mindst efter lanceringen af Eylea 8 mg.
Lanceringen af produktet Beyonttra bidrog også positivt til omsætningsvæksten.
Consumer Health omsatte for 26 millioner kroner mod 20 millioner kroner året før og oplevede dermed en stigning på 30 procent.
Tilpasning af organisation
I seneste regnskabsår har Bayer-koncernen såvel som Bayer A/S haft et fokus på at styrke resultatudviklingen.
Man har blandt andet introduceret en ny driftsmodel kaldet Dynamic Shared Ownership, DSO, med ændrede arbejdsformer og prioritering af ressourcer på tværs af organisationen.
- DSO er en driftsmodel, hvor beslutningskompetence og ansvar flyttes fra traditionelle hierarkier til selvstændige, tværfunktionelle teams med fokus på at skabe værdi for kunder og interessenter, fremgår det af ledelsesberetningen.
Med indførelsen af den nye driftsmodel har Bayer gennemført tilpasninger af organisationens størrelse med 14 procent og gennemført omfattende strukturændringer. Omstillingsprogrammerne begyndte allerede i slutningen af 2024 og fortsætter ind i 2026. Der er desuden foretaget hensættelser til aftalte fratrædelsesordninger.
Forventer nedgang i omsætning
På trods af, at Bayer netop har udsendt et regnskab med positive tal og vækst i flere nøgletal, har man fra ledelsen mere afdæmpede forventninger til alle divisioner i 2026-regnskabet.
- Crop Science- og Consumer Health-divisionerne forventes at opleve et fald i omsætningen på henholdsvis 30,2 procent og 1,9 procent i forhold til 2025, mens den farmaceutiske division forventes at få et fald i omsætningen på 10 procent sammenlignet med 2025. Det forventede EBIT i 2026 udgør 33 millioner kroner, står der i ledelsesberetningen.
Egenkapitalen i Bayer A/S er i seneste regnskabsperiode steget til 267,3 millioner kroner fra 238,9 millioner kroner året før.






































