DC-chef forsvarer bibeholdelsen af årlig restbetaling
Emnet om en mulig løbende udbetaling af restbetalingen til andelshaverne bliver bragt op på nærmest alle repræsentantskabsmøder, forklarer DC-topchef Jais Valeur. Alligevel fastholder koncerndirektøren, at en årlig udbetaling giver bedst mening.

Danish Crown-topchef Jais Valeur kalder årets resultat for tilfredsstillende, men ærgrer sig over at misse måltallet om en svineafregning på 60 øre over det europæiske indeks. Foto: Morten Fauerby//Montgomery
Danish Crown passerer for første gang en omsætning på 64 milliarder og bibeholder årsresultatet (2,2 milliarder kroner) på nogenlunde samme niveau som året før, på trods af en omkostningsstigning på 1,5 milliarder kroner.
I en tid hvor landmændene er pressede på sin likviditet, fordi svinenoteringen i 2022 ikke har kunnet dække de stigende omkostninger, der ligeledes har været hos andelshaverne, kan det undre, at man ikke har udbetalt restbetalingen i løbet af året.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her