Projekt vil kombinere afgrøde- og energiproduktion på samme landbrugsjord
Et EU-projekt, ledt herhjemme af Aarhus Universitet, har som målsætning at bringe landbrug og solcelleteknologi tættere sammen for at optimere afgrøde- og energiproduktion i dansk landbrug. Hertil skal et miniseminar vise vejen frem i et møde mellem landmænd og industripartnere.
Ved at kombinere landbrug med solcelleteknologi skabes en dobbelt anvendelse af jorden ved at optimere afgrødeproduktionen og producere energi på en og samme tid.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
HyPErFarm-projektet sigter mod at optimere og teste bæredygtige agrivoltaiske forretningsmodeller, som kombinerer afgrødeproduktion med solcelleteknologi. Foto: Jens Bonderup Kjeldsen, Aarhus Universitet
Uffe Jørgensen, professor i flerårige dyrkningssystemer ved Institut for Agroøkologi på Aarhus Universitet. Foto: Maria Randima, Aarhus Universitet