Danske virksomheder vil booste ansvarlig sojadyrkning i Brasilien
Med en fælles aftale vil blandt andre Arla, DLG og Danish Crown støtte en ansvarlig produktion i Brasilien og beskytte den truede natur her og nu. Samtidig bliver det i højere grad muligt for virksomhederne at købe certificeret soja.

Pressefoto
En række af de største danske sojaforbrugende virksomheder fra alliancen »Dansk Alliance for Ansvarlig Soja« er blevet enige om en fælles aftale for indkøb af såkaldt ansvarlige RTRS-kreditter (Roundtable for Responsible Soy). Det oplyser platformen Etisk Handel Danmark i en pressemeddelelse.
Konkret har alliancemedlemmer valgt at købe kreditter fra producenter i én af de mest sårbare regioner i Sydamerika, nemlig Cerradoen, der er hjemsted for over 10.000 plantearter og dyr som jaguarer, myreslugere, bæltedyr og tapirer.
Med i aftalen er virksomhederne Arla, Rema 1000, Dagrofa, Coop, DLG og Danish Crown.
Roser strategi
Når virksomheder køber kreditterne, støtter man sojabønder, der dyrker ansvarlig soja ud fra 108 RTRS-kriterier.
Ifølge Aske Skovmand Bosselmann, lektor og ph.d. ved Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi, Københavns Universitet, er den nye strategi med fælles indkøb af ansvarlige sojakreditter en klar forbedring:
- Det kræver store investeringer i både infrastruktur og logistik at få den ansvarlige soja fysisk adskilt fra den konventionelle. Og det kræver især, at der produceres nok ansvarlig soja. Derfor er det en god strategi at gå flere aktører sammen om at købe fra ét område, så der skabes incitament til at skabe rammerne til det. Regionelle kreditter er et skridt i denne retning, siger lektoren.
- Det kræver store investeringer i både infrastruktur og logistik at få den ansvarlige soja fysisk adskilt fra den konventionelle
Aske Skovmand Bosselmann, lektor, Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi, Københavns Universitet
Janine Dortmundt, rådgiver i Etisk Handel Danmark, er enig.
- Vi har nået en vigtig milepæl med denne fælles aftale. Vi har i alliancen samlet de største danske købere af sojakreditter, og vi kan dermed skabe reel impact i Brasilien og dokumentere fremgang i forhold til klimaresiliens, pesticidforbrug, sundhed, biodiversitet osv. Og på sigt vil vi gerne inspirere andre lande og flere aktører til lignende modeller, siger hun.
Stort tryk på skove
Alliancens vision er, at al soja importeret til Danmark er produceret ansvarligt og lovligt i 2025 – og at alliancen bidrager til den globale produktion af ansvarlig soja, fordi soja udgør én af de største globale risici for skovrydning. Derudover kan dyrkning af afgrøden også være skyld i tab af biodiversitet, højt pesticidforbrug og landejerskabs-konflikter, m.m.
Danmarks import af sojavarer udgøres hovedsageligt af sojakager, der anvendes som proteinfoder i danske husdyrbesætninger. Sojaimporten fra Sydamerika er den største kilde til det danske afskovningsaftryk.
Den fælles aftale er en del af det større Partnerskab for Bæredygtig Soja i samarbejde mellem WWF Danmark og Etisk Handel Danmark, støttet af Udenrigsministeriet.