I Kina spiser de mere og mere plantekød
Kina, der er verdens største forbruger af svinekød, oplever i disse tider en stor fødevaretendens, der er sulten efter proteinrige, bæredygtige fødevarealternativer. I følge et af verdens største fødevare-forarbejdende virksomheder, Archer-Daniels-Midland, kan et kødfrit marked i Kina blive en industri, der er 90,6 milliarder kroner værd.

Beyond Meat, der tidligere i april åbnede sin første afdeling udenfor USA nær Shanghai, er en af mange virksomheder, der har fået øjnene op for kinesernes sult efter kødalternativer. Foto: Beyond Meat
Fremtidens måltidstallerkner vil være fyldt med plantebaserede fødevarer. Også hos det land i verden, der spiser mest svinekød, Kina, er man blevet mere sulten efter planteprotein.
Kina oplever i øjeblikket Asiens største vækst på det plantebaserede proteinmarked og at flere og flere forbrugere omfavner en række nye produkter.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her