Plantebaserede fødevarer sælger
Virksomheden Hanegal begyndte med økologiske kødprodukter for godt 40 år siden. I dag udgør plantebaserede fødevarer en stadig stigende del af produktionen. Udfordringen er at skaffe økologiske råvarer til fornuftige priser.

Marketingchef Thomas Duholm Marcher, Hanegal, forventer en stor stigning i danskernes appetit på plantebaserede fødevarer. Foto: Louis Andreas Michaelsen.
I 1980 var virksomheden Hanegal en af de første til at producere økologiske varer i større skala.
- Biolog Ulrich Kern og senere Fie Gravgaard så muligheder i økologien, og de gik i gang med en god portion idealisme, fortæller Marketingchef Thomas Duholm Marcher.
Frontløberne fik navnet slået fast, flyttede produktionen til Haderslev, og omkring årtusindskiftet begyndte Hanegal at eksperimentere med plantebaserede produkter.
Mest grønt
Virksomhedens målsætning for plantebaserede fødevarers andel ligger højt, og den er drevet, både af forbruger efterspørgsel men også idealisme – fødevareproduktionen skal i en grønnere retning:
- Vi har som mål, at mindst 85 procent af vores pølser, pålæg, færdigretter og tilbehør skal være af produceret af planter i 2030. Nogle mere andre mindre. I dag har vi for eksempel færdigretter med kun 11 procent kød.
Hanegal producerer også veganske retter og har som mål, at det ikke skal være dyrere at spise økologisk, plantebaseret og uden tilsætningsstoffer.
Knaphed på råvarer
Det er dog ikke altid lige let at finde de rigtige råvarer.
- Det kan faktisk godt være en udfordring at finde økologiske råvarer i Danmark, hvis man vil tilbyde forbrugerne fødevarer til en rimelig pris også, siger Thomas Duholm Marcher.
Derfor kigger Hanegal også efter producenter i andre lande:
- Men jeg ville da ønske, at vi herhjemme gav landmændene en gulerod, så det bedre kunne betale sig at dyrke økologisk. Man bør flytte nogle midler fra det konventionelle landbrug til økologerne.
En ko og CO2
Det er velkendt, at landbruget skal kigge nærmere på den CO2, der udledes.
- Landbruget skal nedbringe mængden af CO2, og her er plantebaserede fødevarer et rigtig godt valg, for jo flere planter vi bruger, jo mindre CO2 udleder vi, siger Thomas Duholm Marcher.
Hanegal fejer da også for egen dør og har reduceret energiforbruget i virksomheden:
- Vi gør vores allerbedste for at minimere vores Co2 aftryk og har blandt andet købt andel i en vindmøllemark i nærheden af Randers. Vi har øget mængden af genanvendt materiale i emballagen og en række tiltag. Alt sammen, fordi vi vil være ærlige og stå ved vores værdier og krav til os og leverandørerne.