Vi kan stå over for en lang periode med rentestigninger, hvor det i højere grad end tidligere bliver den enkelte virksomheds situation, der kommer til at afgøre balancen mellem kort og lang rente i finansieringen, vurderer chefanalytiker.
En mangeårig epoke med lave renter er slut, og den lange periode med rentefald vil – når røgen fra en eventuelt kommende recession har lagt sig – blive afløst af en ny, lang periode med svingende, men gradvist stigende, lange renter, vurderer John Jensen, der er chefanalytiker i analysevirksomheden AgroMarkets.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · I går
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Chefanalytiker i AgroMarkets, John Jensen, råder ofte virksomheder til at finansiere sig med 100 procent varibel rente. Nu sender han nye signaler.
Hvis den lange rentefaldsperiode bliver afløst af en lang rentestigningsperiode, bør landmanden kigge med helt nye briller på finansieringen, lød budskabet til de fremmødte ved Patriotisk Selskabs økonomikonference onsdag. Fotos: Morten Ipsen
Indtil nu har kun været ét svar på spørgsmålet om, hvorvidt man skal finansiere sig med kort eller lang rente: Nemlig kort rente – eventuelt kombineret med lidt lang rente. Det ændrer sig fremover, lød det på konferencen.