Færre køer, flere heste og stadig masser af optimisme i Løgstør
Selvom der ikke er tilmeldt så mange malkekøer som håbet og man igen deler dato med Hjørring Dyrskue, glæder formanden for Løgstør Dyrskue sig over god opbakning blandt de øvrige dyr på stadepladserne.

Selvom, der ikke kommer helt så mange køer, som håbet, bliver der stadig masser at se på til årets dyrskue i Løgstør. Her er sidste års vindere af juniorernes mønstringskonkurrencen for kødkvæg, hvor Storm Laue Bjerregård vandt over lillebror Sverre. Arkivfoto: Jørn Bloch
- Vi ville gerne være oppe omkring 50 udstillede malkekvæg, men desværre er en af dem, der plejer at stille med mange køer blevet forhindret. Derfor ender vi på 35, fortæller formanden for Løgstør Dyrskue, Jens Jensen.
Formanden har da heller ikke fået lettere ved at tiltrække kvæget, da Hjørring Dyrskue – ligesom sidste år - har plottet sig ind i kalenderen på samme dato som dyrskuet i Løgstør, den 17. juni.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her