Et af de større landbrug på Djursland er netop sat til salg. Lykkegården ved Auning, inklusive flere tilhørende ejendomme, udbydes samlet til 90,31 millioner kroner, fremgår det blandt andet af Landbrugsmarkedet.dk. Bag salget står Nybolig Landbrug Gustav Winther.

Kerneejendommen Lykkegården udgør en enhed på 384 hektar, hvor moderne planteavl går hånd i hånd med naturpleje, skov og søer. Den veldrevne bedrift rummer 248,12 hektar støtteberettiget agerjord, 78 hektar plantet skov samt søer, beplantning og naturarealer, der tilsammen skaber et landskab med både produktivitet og biodiversitet.

Jorden har høj standard og egner sig særligt til kartofler og grøntsager, der som bekendt er afgrøder med et lavt klimaaftryk. Den samlede årlige vandindvindingstilladelse på 300.000 kubikmeter gør det muligt at vande en stor andel af arealet via nedgravede rør og hydranter, hvilket understøtter præcisionslandbrug og effektiv ressourceanvendelse.

Moderne maskinpark og store lagerfaciliteter er en del af det samlede ejendomskompleks.

Moderne maskinpark og store lagerfaciliteter er en del af det samlede ejendomskompleks.

Stor lagerkapacitet

Stuehuset på Lykkegården er opført i gule, pudsede sten med eternittag, og de tilhørende driftsbygninger inkluderer blandt andet et maskinhus med korngrav og et større kornopbevaringsanlæg med fem amerikanersiloer, tørringsanlæg og 50 ton udleveringssilo. Flere bygninger er udlejet til ekstern virksomhed, og en tidligere stald er indrettet med værksted og personalefaciliteter.

Ejendomsporteføljen rummer desuden Ringsøvej 32 med stuehus og maskinhus (begge udlejet), Århusvej 33 med lejeboliger i tidligere driftsbygninger, maskinhuse, gastæt silo og en overdækket gyllebeholder, samt Århusvej 32 – et jagthus fredeligt beliggende i skoven nord for Lykkegården.

Samlet udgør porteføljen 585,79 hektar og har en kombination af intensiv landbrugsdrift, naturværdier og udviklingsmuligheder. Ifølge mægleren rummer ejendommen et særligt potentiale for bæredygtig produktion, og den harmoniske fordeling mellem agerjord, skov og vådområder gør den velegnet til fremtidens krav om grøn omstilling og multifunktionel arealanvendelse.

Skov, søer og agerjord mødes på Lykkegården ved Auning, der netop er blevet sat til salg.

Skov, søer og agerjord mødes på Lykkegården ved Auning, der netop er blevet sat til salg.

Ejendomme