Virksomhederne i den danske fødevareklynge øgede eksporten for de første syv måneder i år med 2,4 milliarder kroner sammenlignet med sidste år, og er dermed på rekordkurs.
Eksporten fra den danske fødevareklynge trives i bedste velgående, viser nye tal fra Landbrug & Fødevarer.
I de første syv måneder af 2019 blev der eksporteret for 97,3 milliarder i branchen fra Danmark til udlandet, og det er en fremgang på 2,4 milliarder sammenlignet med samme periode sidste år.
Dermed kan der være udsigt til, at 2019 bliver det bedste år for eksporten fra fødevareklyngen nogensinde.
- Det se
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.