14.300 kroner for DSV-frø
Sidste år satte frøfirmaets avlere ny rekord i alm. rajgræs med 1.892 kg pr. hektar.

Kombinationen af en pris, som var lidt højere end den femårige gennemsnitspris, blev det til et rekordhøjt bruttoudbytte for DSV’s avlere af alm. rajgræs. Arkivfoto
FRØAVL Avlerne til DSV Frø har nu fået deres slutafregning for 2019-avlen. Det blev til en gennemsnitlig afregning på over 14.300 kroner pr. hektar.
- Vi har nu i 10 år i træk afregnet vores frøavlere med cirka 10 kroner pr. kg i gennemsnit, og det gælder også for høsten 2019. De gode udbytter sikrer, at vi fortsat kan afregne på et fornuftigt niveau, og at frøgræsset fortsat er særdeles konkurrencedygtigt i forhold til andre afgrøder, siger administrerende direktør Lasse Bech.
Høstudbytterne var rekordhøje i alm. rajgræs, og DSV’s frøavlere høstede hele 1.892 kg pr. hektar, hvilket er ny rekord i Danmark.
For de øvrige arter blev høsten 2019 pr. hektar afregnet højere end gennemsnittet i engrapgræs, strandsvingel og hvidkløver.
Der er også gode tegn for den forestående frøhøst. De sidste ugers tørvejr ser ud til at have givet en optimal bestøvning, selvom tørken i visse egne af landet har været hård ved afgrøderne.
eh