10 mand arbejder i to-holdskift med at malke 1.800 får to gange dagligt på den store spanske Dehesa de los Llanos-farm. Et får giver typisk en til halvanden liter mælk om dagen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · I går
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Malkestalden tager 2 x 25 får ad gangen, og alle data om hvert enkelt får registreres via en chip i fåret på et display over hver malkeplads. Fotos: Jørgen P. Jensen
Efter en græsningsdag på farmens store brakarealer drives fårene i solnedgangen til store stalde.
Der malkes dagligt 1.800 får to gange fra kl. 6 morgen konstant til kl. 24 af to mandskabshold.
Driftsleder Julian Ramos snakker kort med fårehyrden, mens dennes hund afventer ordre om at drive fårene hjem.
Tusindvis af får afgræsser brakmarker næsten uden plantevækst.
Et får giver typisk en til halvanden liter mælk om dagen.
Fårene malkes to gange dagligt i det moderne malkeanlæg.
- Vores fåremælk forarbejder vi selv på eget mejeri til den ostetype, der hedder manchego – en fast ost med en let krydret smag i styrken fra mild og til stærk, forklarer Julian Ramos.