Danske Vandløb vil opløse sig selv: - Tiden er løbet fra os. Vi kan ikke tilbyde dét, vi gerne ville
Danske Vandløb har besluttet at indkalde til ekstraordinær generalforsamling med forslag om opløsning. Ifølge formand Helge Danneskiold-Samsøe er økonomien sund nu, men ikke på sigt. Desuden har foreningen ikke ressourcer til at matche de større organisationers professionelle set-up.
I de seneste to år har Danske Vandløb vejet for og imod.
Og nu er tommelfingeren vendt nedad for den lille interesseorganisation, som siden 2012 har stået på landbrugets side i forhold til vedligehold af landets utallige vandløb.
Foreningen har nemlig indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling mandag d. 6. oktober med det eneste formål, at foreningen nu vil opløse sig selv.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
20. oktober 2026
9 min · I går
Markagers DN-rolle skaber debat, Søren Gade forlader Folketinget, og et hvedeforsøg på Stevns sigter mod 20 ton pr. hektar.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
- Der er ingen tvivl om, at de store forandringer, som Den Grønne Trepart vil medføre, vil føre til stor frustration og formodentligt mange klager og sager mod kommuner og stat, men vi har ikke ressourcerne til at understøtte medlemmernes legitime interesser i klagenævn og retsinstanser, siger Helge Danneskiold-Samsøe. Arkivfoto
Helge Danneskiold-Samsøe oplyser, at Lolland Kommune indførte et tillægsregulativ på strategiske strækninger af de større vandløb i 2014 på baggrund af oversvømmelserne i 2011, der gør, at man nu får grødeskåret på disse strækninger om sommeren, og at vandløbene nu generelt er slået på begge sider for at forhindre oversvømmelser. Foto: Helge Danneskiold-Samsøe.
Billede fra Ryde Å. Omkring 80 år inden Danske Vandløb blev oprettet, skete der en større regulering og udgravning på Lolland for at sikre bedre afvanding. Helge Danneskiold-Samsøe afvander ud til Ryde Å, der mange steder er rettet ud, og som længere nedstrøms består af en gravet pumpekanal ud til en kunstig pumpestation. Helge Danneskiold-Samsøe vil fortsætte sit arbejde for at forhindre de omkringliggende arealer i at blive oversvømmet. Foto: Højreby Lokalhistoriske Arkiv.
Billede fra Ryde Å. Omkring 80 år inden Danske Vandløb blev oprettet, skete der en større regulering og udgravning på Lolland for at sikre bedre afvanding. Helge Danneskiold-Samsøe afvander ud til Ryde Å, der mange steder er rettet ud, og som længere nedstrøms består af en gravet pumpekanal ud til en kunstig pumpestation. Helge Danneskiold-Samsøe vil fortsætte sit arbejde for at forhindre de omkringliggende arealer i at blive oversvømmet. Foto: Højreby Lokalhistoriske Arkiv.