Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
JP Vejle har fået aktindsigt i en række afgørelser fra Arbejdstilsynet og i dombogen for en retssag, der kørte mod en svineproducent i sidste uge.
Svineproducenten fik en bøde på 10.000 kroner, efter at Retten i Kolding i sidste uge idømte ham for at have været i besiddelse af 3,5 liter Trimaxx- og Talius-ukrudtsmiddel, som ifølge Miljøstyrelsen er forbudt i Danmark og »fremkaldte fare for menneskers eller husdyrs liv eller sundhed, ligesom der blev fremkaldt fare for skade på miljøet«, skriver JP Vejle.
Midlerne var købt på et tidspunkt, hvor de fortsat var lovlige i Danmark, og svineproducenten påpegede overfor retten, at der i dag findes midler, der på nær etiketten er »tilnærmelsesvis ens«. Det tillagde Retten i Kolding dog »ikke nogen videre betydning«.
Landmanden fik desuden påbud under et besøg fra Arbejdstilsynet den 6. december 2022. Her fandt tilsynet en knap halvanden meter dyb korngrav uden afdækning med jernbjælker i bunden, som ifølge tilsynet er »forbundet med betydelig fare«, skriver mediet.
Under besøget blev Arbejdstilsynet også opmærksom på, at landmanden, Knud Rasmussen, ikke havde fået opdateret sin virksomheds APV-rapport siden 2016, hvilket han også modtog et påbud om.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
20. oktober 2026
9 min · I går
Markagers DN-rolle skaber debat, Søren Gade forlader Folketinget, og et hvedeforsøg på Stevns sigter mod 20 ton pr. hektar.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.