Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Kalve har et naturligt behov for at sutte i forbindelse med, at de drikker mælk. Opfyldes behovet ikke, er der risiko for, at de begynder at sutte på andre kalve eller inventar. Det påpeger Seges på Landbrugsinfo.dk.
Her giver de samtidig en række anbefalinger for, hvordan suttebehovet kan opfyldes, og dermed mindske risikoen for unormal sutteadfærd.
Seges oplyser, at kalves suttebehov kan opfyldes ved brug af pattespand, pattebar eller mælkeautomat; ved brug af narresut, der er placeret tæt på mælkeskålen/mælketruget eller ved løst liggende flydende narresut i drikkeskålen/truget.
Ved brug af pattespand eller pattebar skal der være mindst en pat pr. kalv. Ved brug af narresut skal der også være mindst én pr. kalv, og de skal være tilgængelige i mindst 20 minutter efter mælketildelingen.
Derudover påpeges det, at kalve på over to uger altid skal have adgang til frisk vand. Derudover slås det fast, at kalve ikke må sondefodres, medmindre det er påkrævet for at behandle kalven mod sygdom.
Stor opbakning til fremtidens kalve på Kalvens Dag
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I går
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Kalves suttebehov kan ifølge Seges opfyldes ved brug af pattespand, pattebar eller mælkeautomat; ved brug af narresut, der er placeret tæt på mælkeskålen/mælketruget eller ved løst liggende flydende narresut i drikkeskålen/truget. Ved brug af pattespand eller pattebar skal der være mindst en pat pr. kalv. Arkivfoto