Anders Harck, formand for sektorbestyrelse for Økonomi & Virksomhedsledelse ved Landbrug & Fødevarer, frygtede, at ESG var mere bøvl og administration. I dag ser han det som en konkurrencemæssig fordel for dansk landbrug.
Anders Harck er formand for sektorbestyrelse for Økonomi & Virksomhedsledelse ved Landbrug & Fødevarer. Og så er han også en helt almindelig mælkeproducent ved Ribe, som ligesom så mange andre kollegaer frygtede lidt for det der ESG, da de første meldinger om det nye afrapporteringssystem kom frem.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
Anders Harck, som er mælkeproducent og formand for sektorbestyrelse for Økonomi & Virksomhedsledelse ved Landbrug & Fødevarer, ser positivt på ESG. Det fortalte han på Kvægkongressen i sidste måned. Foto: Tenna Bang
- Det handler om at gå fra den gode vilje til konkrete mål og dokumenterede indsatser, fortalte landbrugsdirektør Poul Erik Jørgensen, Nykredit. Foto: Tenna Bang