Fra tre til to malkninger
Det kostede familien Gade omkring 10 procent af mælkeproduktionen, da familien gik fra tre til to daglige malkninger, kunne Kristian Gade fortælle de omkring 150 fremmødte ved bedriftsbesøget på Fåregård ved Bækmarksbro, som var arrangeret sammen med rådgivningsvirksomheden Sagro.
Baggrunden for at gå fra tre til to malkninger var, at lønudgiften blev for høj til at det kunne betale sig, forklarede Kristian Gade. Desuden passer det bedre ind i filosofien på gården om, at det skal være så enkelt som muligt at drive gården.
Niels Bastian Kristensen, Seges, fortalte om de muligheder, der ligger i fasefodring, som der også praktiseres på gården. Det sikrer, at køerne æder optimalt, så de også yder optimalt.
På Fåregård er produktionen ved at vende tilbage til normalen og målet er igen at nå over 12.000 EKM. Allerede i dag ligger indtjeningen pr. ko dog over gennemsnittet.
Familien Gade vægter en enkel produktion, og derfor er størstedelen af jorden da også lejet ud, mens afgrøderne herfra købes.
Familien Gade har ligeledes udliciteret opdrættet til kviehotel.
- Det er der nogen, der langt bedre til, end vi selv er, sagde sønnen på gården, Rasmus Gade.





































