Det var næsten som fluepapir, da 40 klovbeskærere blev lukket ind over spalterne til en kun 24 timer gammel klovboks.
Der blev pillet ved og rykket i alle håndtag og det var næsten ikke til at komme tæt nok på for de 40 klovbeskærere, som fornyelig var til træf i Himmerland. Et træf for medlemmerne af Dansk Klovbeskærerforening.
Ejeren af boksen, Ole Ebbesen fra Ribe, havde da også svært ved at fortælle om sine erfaringer med den nye grønne boks, da han kun havde prøvet den af dagen forinden.
- Indtil videre er jeg positiv. Det virker som en stabil boks, sagde han.
En af finesserne ved netop denne klovboks er lågen, som sørger for, at koen ikke kan løbe ud, og at lågen ikke larmer, når den lukker op.
- Den stopper via hydraulik og det gør den meget mere lydsvag. Alt larm er stress for koen, så det er en stor fordel, at det ikke larmer på samme måde som tidligere, fortalte Ole Ebbesen.
Samtidig er frontlågen med afrundede hjørner, hvor alle rør før var kantede.
- Det betød, at når lågen åbnede indad, kunne den ramme koens forben, forklarede Ole Ebbesen.
Han har ti mand ansat, som i alt kører rundt med fem klovbeskæringsbokse.
Han køber årligt en ny klovboks og sælger den ældste brugt.
 

 

Kvæg