Tillad notifikationer for at modtage de mest relevante nyheder og opdateringer fra Effektivt Landbrug.
Ubegrænset adgang til alle artikler online
Medicinsk zink er blevet udfaset og har ikke længere kunnet anvendes i fravænningsfoderet efter den 26. juni 2022.
Fugleinfluenza er en alvorlig og smitsom virussygdom, der kan ramme både vilde og tamme fugle. Læs med her for at få vigtig viden om alt fra smittebeskyttelse og aktuelle nyheder.
Læs med og bliv inspireret af, hvordan man driver landbrug i alle verdenshjørner - fra Saudi-Arabien til USA, fra kvæg til kameler: Du kan læse om det her.
En samlet dansk svinebranche er gået sammen om en national plan for at reducere forekomsten af PRRS blandt danske grise. Men hvad er det egentlig, og er det muligt helt at udrydde den smitsomme sygdom?
45-års jubilæum
SEGES Innovation udnævner Carsten Fabricius som ny afdelingschef for Planter & Miljø
SEGES Innovation styrker sin digitale forretning med stærk profil fra Arla og Vestas
Ny hos Spiras
Agillix byder velkommen til Peter Lindholt Nielsen, der tiltræder som revisorassistent