Kinas majsproduktion står over for et betydeligt fald på op til 7 procent i 2024 på grund af ekstreme vejrforhold som hedebølger og oversvømmelser, skriver AgroMarkets.
Selvom produktionen kan falde med op til 20 millioner ton, er priserne forblevet stabile på grund af store lagre og lav efterspørgsel fra bl.a. fødevare- og husdyrsektoren.
Majspriserne er steget en smule, men de ligger stadig på et fireårigt lavpunkt.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.