WTO advarer om stigende spændinger i den globale landbrugshandel
Øgede toldsatser og handelskonflikter truer stabiliteten i det internationale marked for landbrugsprodukter, lyder det fra Verdenshandelsorganisationen (WTO).

Verdenshandelsorganisationen (WTO) advarer i sin seneste handelsanalyse om, at stigende handelskonflikter og gengældelsestold i stigende grad undergraver stabiliteten i den globale handel med landbrugsprodukter. Foto: Colourbox
Verdenshandelsorganisationen (WTO) advarer i sin seneste handelsanalyse om, at stigende handelskonflikter og gengældelsestold i stigende grad undergraver stabiliteten i den globale handel med landbrugsprodukter, skriver Poultry World.
Særligt USA’s handelsforanstaltninger og reaktioner fra Kina, Canada og EU skaber usikkerhed for aktører i fødevarekæden.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her