En ændring af amerikanske regler gør det igen muligt at bruge rapsolie i biobrændstof, og det kan medføre højere globale priser på rapsfrø.

Samtidig er den globale produktion af vegetabilske olier under pres, mens efterspørgslen – især fra biobrændstofindustrien – stiger, oplyser AgroMarkets i en analyse.

Ifølge Thomas Mielke fra Oil World vil 2025 være præget af mangel og markante prisudsving.

Ifølge AgroMarkets kan det skabe nye muligheder for danske rapsavlere, hvis de agerer strategisk i en tid, hvor markedet vil blive præget af konkurrence, prisudsving og risici.

- Markedet bliver præget af konkurrence, prisudsving og risici. For dig som dansk rapsproducent kan det blive en sæson med store muligheder – hvis du formår at følge markedet tæt og udnytte prisudsvingene, lyder det fra AgroMarkets.

Finans