Trods traditionelt sløvt efterår: Stabil efterspørgsel giver højere kreaturnoteringer
Danish Crown Beef melder om stabil aktivitet trods sæsonens normalt stille marked

Danish Crown Beef hæver noteringer for flere kategorier, mens salget holder sig stabilt trods efterårets normalt stille marked. Foto: Danish Crown
Køer, kvier, stude og ungtyre får i denne uge et løft på 25 øre, mens alle øvrige kategorier fortsætter uændret.
Det sker i en periode, hvor efteråret traditionelt byder på lavere efterspørgsel efter okse- og kalvekød i Europa.
Alligevel oplever Danish Crown Beef et marked med fornuftig aktivitet, fortæller salgsdirektør Henning Sønnichsen.
- De meget marmorerede dele afsættes fortsat fornuftigt til Sydeuropa, og vi begynder at kunne skimte nytårshandlen, hvilket giver basis for et prisløft på enkelte kategorier. For forfjerdingens vedkommende er den godt solgt, især for kalvekødet, hvor vi også forventer en god aktivitet fra det græske marked i den kommende periode, siger han i den ugentlige beretning.
Kampagner styrer efterspørgslen
Herhjemme er markedet ligeledes præget af en roligere periode, hvor detailkædernes kampagner har stor betydning for salget.
- Den danske aktivitet svinger ganske meget i takt med, at supermarkederne kører kampagner, mens salget til restauranter, kantiner og cafeer er mere stabilt. Det sætter lidt krav til vores produktion og vores salg af hele fjerdinger, men det navigerer vi pænt i for nuværende, siger Henning Sønnichsen.
På slagterierne er der blevet slagtet som forventet i den forgangne uge. De høje tilmeldinger betyder dog, at en mindre pulje slagtedyr må udskydes til næste uge. Ifølge Danish Crown Beef forventes slagtningerne at være ajour ved udgangen af den kommende uge.








































