Til og med uge 51 i 2022 blev der slagtet 3,7 procent færre grise end i samme periode 2021. Det fremgår af Markedsnyt for Grisekød fra Landbrug & Fødevarer, der udkom mandag.
For gruppen af svin over 110 kg er der tale om et fald på 33,9 procent, mens der for gruppen af svin under 110 kg er tale om et fald på blot 1,7 procent.
Det forholdsvis beskedne fald for slagtede grise under 110 kg kan dog ikke anses for et udtryk for en stabil slagtesvineproduktion.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · I dag
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Et fald betragteligt i bestanden af slagtesvin ifølge Danmarks Statistik afspejles naturligt i i færre slagtede grise i 2022 i forhold til 2021. Arkivfoto: Camilla Bønløkke