Danish Crown Beef melder om en pæn start på det nye år, men må alligevel sænke kreaturnoteringen i alle kategorier med 50 øre fra i næste uge. Det oplyser selskabet i sin ugentlig markedsberetning.
Inflationen er fortsat tårnhøj, og forbrugernepriserne slår rekorder, men der er alligevel lyspunkter at spore, mener Henning Sønnichsen, salgsdirektør i Danish Crown Beef.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.