Vent med at købe korn, men sælg nu, for priserne er faldende, lyder vurderingen fra 3S, der, trods dårligt vejr mange steder, ikke frygter for forsyningen med korn.
- Der er flere måder at anskue kornmarkedet på i disse dage. Amerikanerne mener, at vi på verdensplan kommer til at mangle korn, da der er krig i Ukraine, og det er dårligt vejr mange steder.
- Bevares, verdenslagrene vil i år være mindre end sidste år – men intet bekymrende. De prøver at snakke det op, lyder vurderingen fra 3S i deres seneste Markedsorientering.
- I Europa vil vi kunne vælte os i korn i den kommende tid, lyder vurderingen videre.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.