Lavt udbud giver svinenoteringen et nøk op
Danish Crowns stiger nu for første gang i år, med 30 øre, til 12,1 kroner pr. kg kød.

Foto: Colourbox
Priserne på svinekød stiger i Europa. Udbuddet af slagteklare grise er lavt, og det driver priserne op. Også i Danmark. Det skriver Danish Crown i sin ugentlige markedsopdatering. Her fremgår det, at slagterikoncernen hæver svinenoteringen i næste uge med 30 øre, det første positive signal fra noteringen i 2024, til 12,1 kroner pr. kg kød.
- Der bliver handlet med virkelig kort horisont i øjeblikket. Vores kunder vil gerne købe flere uger frem, men de fleste vælger at vente, når de hører de priser, som vi forlanger for varer til levering i eksempelvis marts. Det er det berømte »waiting game« lige nu, hvor slagterierne holder på varerne og sælger fra uge til uge, fortæller Mads Stougaard, der er markedsdirektør i Danish Crown.
Priserne er stigende på skinker, forender, nakker og bove. Samtidig er markedet for brystflæsk i bedring, hvilket især er båret af en bedre efterspørgsel på markederne uden for Europa, oplyser Danish Crown.
- Efter en lang periode, hvor markedet for netop brystflæsk har været meget roligt, fordi indkøberne på de store markeder i særligt Asien har været afventende på grund af store lagre. De er nu nedbragt, og det kan mærkes på aktiviteten og interessen fra særligt Japan, siger Mads Stougaard.
Prisen presses op
Onsdag steg også den tyske svinenotering, her med 5 cent (37 øre), i kølvandet på en stor stigning på 10 cent (75 øre) ugen forinden.
I nogle tyske regioner er udbuddet af slagteklare grise ikke tilstrækkeligt til at dække slagteriernes efterspørgsel, oplyste Danske Svineproducenter i den forbindelse. På ISN’s grisebørs blev der solgt seks slagtesvinepartier til 2,27 euro (cirka 16,91 kroner) i gennemsnit i fredags og ni slagtesvinepartier til 2,28 euro (cirka 16,99 kroner) i gennemsnit i tirsdags.
I uge 7 har der generelt været pæne stigninger til de fleste europæiske noteringer.