Guldprisen er normalt en god indikator for, hvor sundt det ser ud på de finansielle markeder. De seneste uger har guldprisen udviste stærke takter, og det kan være første signal til, at vi snart vil kunne opleve et ryk ned på aktiemarkedet.
Guld kaldes også for råvaremarkedets konge. Men det har guld ikke været på det seneste. I det mindste ikke hvis vi sammenligner med den prisstærke udvikling, der har gjort sig gældende for blandt andet afgrødefutures siden august måned sidste år.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.