Fra på mandag er sonoteringen hos Danish Crown nede på 4,20 kroner. Årsagen er, at selskabet sænker noteringen med 20 øre. Slagtesvinenoteringen er uændret 8,40 kroner.

- Det europæiske marked er for grisekød er stabilt, og alle aktører har lige nu øjnene stift rettet mod den forestående julehandel, skriver Danish Crown i en markedskommentar.

- Mellemeuropa rammes lige nu af nye corona-restriktioner, og det er usikkert, om det vil få indflydelse på julehandlen i Europa. Indtil videre er aktiviteten uændret, men vi er klar til at gribe de muligheder, der kan opstå i markedet i ugerne frem mod jul, siger Kasper Lenbroch, der er kommerciel direktør i Danish Crown
Priserne på forender og skinker er fortsat stabile. Det samme gælder for kamme bacon og skinkemuskler, mens der er en god efterspørgsel på brystflæsk.

Usikker situation

- Varerne flytter sig jævnt i markedet, men det store spørgsmål i øjeblikket er, om efterspørgslen når et niveau, hvor vi kan løfte priserne bred set. En af de ubekendte er, hvor mange slagteklare grise der går rundt i Europa, og om vores konkurrenter kommer til at skrue op for slagtningen i de kommende uger, siger Kasper Lenbroch.

Efterspørgslen fra landene udenfor Europa er fortsat præget af en lav aktivitet i Kina, mens der fortsat er et jævnt salg til Japan og resten af Asien.

Finans