Det har ikke skortet på kriser verden over de seneste år. Først var det corona og nu den tragiske russiske invasion af Ukraine. Inflationen er i kombination med høje råvarepriser og logistiske flaskehalse blevet en realitet. Det er stigende renter også. Det betyder, at aktiekurser verden over er begyndt at falde. Det fremgår tydeligt af det ledende amerikanske aktieindeks – S&P500. Således er S&P500 nu for alvor gået tilbage i faldende tendens efter den store optur, der begyndte tilbage i 2009 e
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
S&P500 i dollar
Det ledende amerikanske aktieindeks, S&P500, har skabt en klassisk teknisk topformation. Dermed er trenden nu for alvor vendt fra op til ned.