Det går kraftigt opad for oksekødsprisen i USA. Siden lavpunktet i 2020, under coronakrisens begyndelse, er prisen for oksekød på den amerikanske CME-børs blevet godt og vel fordoblet.
Det er gået godt op for prisen på oksekød i USA henover de seneste godt to år.
Prisen for oksekød på den amerikanske CME-børs har således nu hastigt retning op imod tidligere historiske prisrekorder fra 2014.
Da coronakrisen var på sit højeste i 2020, ramte prisen for oksekød et lavpunkt i blot 75 US-cent pr. pund. Det var dog en overreaktion, der hurtigt gik i sig selv.
Således har prisen for oksekød på den ledende kødbørs i USA været stigende siden da.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Ugegraf: CME Oksekød i US-cent pr. pund
Den amerikanske pris for oksekød skyder gevaldigt i vejret og har nu retning mod tidligere historiske rekorder. Det vil i så fald også smitte positivt af på producenter af oksekød her på vore kanter.