År 2022 var et vanvittigt år på mange parametre. Det var året også på afgrødemarkedet. I særdeleshed var det et voldsomt usikkert år på rapsmarkedet, hvor en kraftig optur for rapsprisen pludseligt blev vekslet ud med en stor nedtur.
Efter den russiske invasion af Ukraine den 24. februar sidste år skød råvare- og afgrødepriser i vejret med lynets hast.
Det gjorde også den ledende pris for rapsfrø på Matif-børsen i Paris.
Inden verden så at sige gik af lave, og inden den russiske invasion af Ukraine, var prisen for rapsfrø nede at runde 675 euro pr. ton.
Den panik, der efterfølgende opstod, betød, at prisen for rapsfrø på blot to måneder skød i vejret til en ny historisk rekord i godt 1.100 euro pr. ton.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.