Der er ikke ligefrem tale om den store købelyst efter korn og afgrøder ude på verdensmarkedet. Det viser eksporttal fra det amerikanske landbrugsministerium. Købersiden på kornmarkedet har så at sige trukket sig.
Efterspørgslen efter afgrøder er ikke stor for tiden. Dette til trods for at afgrødepriserne generelt set er forholdsvis lave.
Købersiden på afgrødemarkedet mener fortsat, at afgrødepriserne skal længere ned. Eksporten med majs og sojabønner i sidste uge viser sig ifølge det amerikanske landbrugsministerium, at være slemt skuffende. Således blev der eksporteret blot 400.000 tons sojabønner, hvilket er slemt skuffende for det nuværende tidspunkt på året.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Ugegraf: CBOT Majs i US-cent pr. bushel
Prisen for majs på den ledende amerikanske afgrødebørs i Chicago har brudt med et vigtigt støtteniveau i nedadgående retning. Ed 500 US-cent. Det ser noget tungt ud, hvilket skyldes en manglende efterspørgsel efter korn ude på eksportmarkedet.