Afgrødepriserne i Europa og i særdeleshed hvedeprisen har været presset i bund på det seneste. Det skyldes, at vi fortsat har meget store mængder af blandt andet hvede og majs på de europæiske afgrødelagre.
Det kan godt være, at det virker som en god gestus af Rusland og Vladimir Putin, at de leverer gratis afgrøder til nødlidende lande i Afrika. Men det gør langt fra op for de manglende leveringer med afgrøder, der normalt kom ind til de afrikanske lande inden Rusland påbegyndte krigen med Ukraine.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.