Opec-landene har skåret voldsomt ned på produktionen af olie, for at holde prisen for olie oppe. Det ser ud til, at de har succes hermed og olie er for så vidt nu i køb – rent teknisk set. Dog mangler vi at se en oliepris bryde over det psykologiske niveau ved 100 dollar pr. tønde.
Udbuddet af olie gik ret så markant ned i sidste måned. Det skyldes primært en nedgang i eksporten med olie fra Nigeria og Irak. Derudover har de olieproducerende lande i Opec sammen med Rusland en aftale om, at reducere i olieproduktionen. Det er med andre ord en kamp imellem udbud og efterspørgsel, vi oplever på markedet for handel med olie lige nu. Men det ser ud til, at det er de olieproducerende lande, der vinder denne kamp.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · I går
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
Månedsgraf: Olie – Brent – i dollar pr. tønde
Prisen for er meget tæt på at gå tilbage i langsigtet op-trend. Op-trenden vil blive en realitet ved brud over det psykologiske modstandsniveau ved 100 dollar pr. tønde olie.