Selvom Kina og USA igen forhandler om en løsning på de to landes handelskonflikt og selvom den amerikanske centralbank onsdag aften valgte at sænke den toneangivende rente i USA, så blev det alligevel startskuddet til et stort dyk ned på aktiemarkedet.
Aktierne holder sig sådan set fortsat godt oppe på globalt plan her i 2019. Dette til trods for frygt for global recession, handelskrig mellem Kina og USA og ikke mindst til trods for at aktierne i specielt USA virker meget højt prissat. Alligevel er det ved ikke mindst Donald Trumps og den amerikanske centralbanks hjælp lykkedes, at holde hånden under aktiemarkedet og i USA har vi endda på det seneste set nye kursrekorder uge efter uge. Men onsdag aften vend
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.