- Det uventede skifte i vejret til mild og fugtig prognose har betydet, at handelen på elbørsen falder. Samtidig bevæger prisen sig videre ned, og udsigten til et nyt lavtryk ind over Skandinavien lægger yderligere pres på prisen i faldende retning, vurderer AgroMarkets i en analyse.
- Korrektionen i prisen i faldende retning viser, at vores beslutning om ikke at låse prisen i første omgang har været rigtig. Vi fortsætter med at købe til spotpriser. Tillæg skal ligge mellem 0,3 øre pr. kWh (årsforbrug fra 750.000 kWh) og 1,0 øre (årsforbrug op til 750.000 kWh), skriver AgroMarkets.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.