Dansk Arbejdsgiverforening har netop offentliggjort lønstatistik for 1. kvartal 2019. De viser, at lønningerne steg med 2,5 procent fra 1. kvartal 2018 til 1. kvartal 2019 på DA-området, oplyser Nykredit i en kommentar.
- Det er helt på niveau med de seneste tre kvartaler, hvor lønvæksten ligeledes lød på 2,5 procent. Vi er dermed fortsat i den lidt løjerlige situation, at lønvæksten ikke rokker sig ud af stedet på trods af, at vi befinder os midt i en moderat højkonjunktur med mere udpræget mangel på kvalificeret arbejdskraft. Det virker næsten som om, de normale økonomiske tyngdelove er sat ud af kraft, skriver Nykredit.
Koncernen peger på, at en del af årsagen formentlig er, at tilstrømningen af udenlandsk arbejdskraft fortsat er stor. Konkret er tre ud af ti job gået til udlændinge siden foråret 2013. Dertil kommer, at særligt industrien har været flittig til at udflytte arbejdspladser til udlandet.
Landbrugspakke på 16 milliarder dollar
Det amerikanske landbrugsministerium har nu oplyst, at den bebudede landbrugspakke vil indeholde hjælp til en samlet værdi af 16 milliarder dollar.
Pakken vil ifølge Jyske Banks afgrødekommentar bestå af tre dele, nemlig 14,5 milliarder dollar i direkte hjælp til landmændene, mens de resterende fordeler sig med 1,4 milliarder dollar til opkøb af afgrøder, og de sidste 100 millioner vil gå til udviklingsprojekter.
- Betalinger vil starte med de første to rater i juli og august, efterfulgt af en betaling i efteråret og til sidst en i foråret 2020. Som udgangspunkt er pakken tiltænkt som en generel pakke, som ikke skal favorisere en enkelt type afgrøder frem for andre, men alligevel forventes det, at der vil være lidt ekstra til de hårdt prøvede sojaproducenter, skriver Jyske Bank.
Bank: Markederne er begyndt at indregne rentenedsættelser
De økonomiske nøgletal kaldet PMI-tallene sår tvivl om udsigterne for den globale økonomi.
Især faldet i PMI for USA's servicesektor er bekymrende set i lyset af det stærke arbejdsmarked, vurderer Danske Bank i nyhedsbrevet »Ugens Overblik«.
- Verdens centralbanker har ikke reageret på den stigende pessimisme, men det kan de blive nødt til, og markederne er allerede begyndt at indregne rentenedsættelser i USA, skriver banken, og tilføjer:
- De sløje nøgletal har sammen med usikkerheden om Brexit skabt stor nervøsitet blandt investorerne. Aktiekurserne er faldet og obligationsrenterne i USA er dykket kraftigt.








































