Det ser godt ud for hvedehøsten i Europa i år. Men det virker ikke til at være tilfældet for dette års europæiske rapsproduktion. Dette kan vi tydeligt se på prisgrafen for rapsfrø, hvor rapsprisen nu ligger og banker mod de topniveauer, der er blevet skabt gennem snart tre år.
Hvedehøsten er stort set kommet i laden i både Frankrig, Tyskland og Polen. Tre af de største hvedeproducenter i Europa. Samtidig tyder det på gode udbytter og god kvalitet i specielt Frankrig, der er Europas suverænt største producent af hvede. Her forventer man den bedste hvedehøst i mere end fire år med en produktion på samlet 38,2 millioner tons. Det svarer til en pæn fremgang i forhold til sidste års hvedehøst p&ar
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.