Sidste uge endte på et højt niveau på markedet for palmeolie. Set over den seneste uge stod palmeolien for den største stigning i tre år, på grund af forventninger om et fortsat fald i lagrene, vigende produktion, kombineret med et højere forbrug af biodiesel.

Samtidig udviste lagrene hos verdens største producent, Indonesien, et overraskende fald i september også på lavere produktion og højere eksport.

Alt sammen på et tidspunkt, hvor der sædvanligvis sker en sæsonmæssig opbygning af lagrene. Imidlertid sker der interessante ting i palmeolien ud fra flere betragtninger.

- Palmeolien handler med den laveste præmie til sojaolie siden 2011, hvilket bør tilskynde substitution til sojaolien. Samtidig handles palmeolien nu med en præmie til diesel, hvilket alt andet lige bør betyde, at efterspørgslen til produktion af biodiesel falder, skriver Jyske Markets fra Jyske Bank.

 

Finans