Nyt multiredskab sikrer ensartede græsmarker
Brørup Traktor- & Maskincenter præsenterer nyt multiredskab på Græsland 2025 i form af APV GP 750 M2 Grassland PRO.

APV GP kombi-maskiner fås helt op til 7,5 meters arbejdsbredde. Pressefoto
Nivellering, strigling, eftersåning, harvning eller tromling.
Med den nye APV GP 750 M2 kan man med én overkørsel udføre mange opgaver i forbindelse med at revitalisere eksisterende græsmarker.
I redskabets hjemland, Østrig, vil man også tilføje bekæmpelse af skadelige larver fra majfluer, men den plage er ikke for alvor nået til Danmark endnu.
Det er til gengæld nu selve maskinen, som Brørup Traktor- & Maskincenter har valgt at tage eksemplar hjem af, så den kan blive præsenteret for gæsterne på messen Græsland 2025, der finder sted den 4. juni hos Elmegården ved Frederiks i Midtjylland.

Betydning for græsudbyttet
Indehaver Svend Aage Jensen mener, at det nye redskab bør have stor interesse for alle med produktive græsmarker.
- Vedligeholdelse og fornyelse af græsarealer har stor betydning for udbyttet af græsmarker til slæt eller afgræsning. Med APV Grassland PRO harven kan man i én overkørsel give vintertrætte græsmarker nyt liv – både ved at revitalisere den eksisterende græstørv og så nye frø.
APV GP 750 M2 er en ny 7,5-meters model i APV’s serie af hydraulisk sammenklappelige professionelle kombi-redskaber til foryngelse/forstærkning af græsmarker.

Fem funktioner i én overkørsel
Den udfører fem arbejdsopgaver med én overkørsel, så muldskud jævnes, gammelt græs ruskes løst, suppleringsfrø eftersås pneumatisk i hele arbejdsbredden, marken strigles og til slut tromles. Det sparer tid og diesel.
Redskabet arbejder med en kombination af en planerplade, kraftige 12 millimeter og otte millimeter strigletænder, eventuel eftersåning via en påbygget pneumatisk såmaskine og en tromle, der sikrer, at frøene kommer ned i jorden og efterlader marken forberedt til næste overkørsel.
APV Grassland Pro harven er som standard udrustet med fire rækker tænder. Takket være de to første rækkers 12 millimeter tykke tænder og muligheden for at lade tromlens vægt styre tænderne, er det muligt at trække/ruske gammelt, vissent græs eller store mængder ukrudt op og fri af græstørven.
Hvis man ønsker ekstra kvalitet af den pneumatiske udsåning, kan der monteres en hydraulisk styret udsåningsenhed med 60 sårør med karbidspidser foran tromleenheden. To af APV’s egne fordeler-enheder sikrer ensartet udsåning af frø i hele arbejdsbredden via de 60 sårør.