Udfylder hul i markedet: Mindre og enkle el-læssere til en tredjedel pris
Martin Badstue Jørgensen etablerede for to år siden Eco Machines. Siden har han importeret og afsat over 70 elektrisk drevne minilæssere fra stor kinesisk producent.

- Denne 1000E-model med udskydelig arm og specialdæk til lave staldforhold skal jeg levere i aften til en landmand ved Hjørring, fortæller Martin Badstue Jørgensen fra førersædet, da MaskinParken er på besøg i Gøttrup.
Lige siden ungdomsårene i læretiden som landbrugsmaskinmekaniker og som medhjælper i fritiden på en nabogård har Martin Badstue Jørgensen været fascineret af minilæssere og maskinens mange anvendelsesmuligheder.
Nu fylder minilæsserne alle hans vågne timer.
- Interessen for elektriske maskiner er vokset sig stor med den øgede fokus på miljø og bæredygtighed, og hvor der kræves CO2-regnskab. Dieselmotorer er dyre i brændstof og forurener med CO2-udledning og os, især ved mange koldstarter, som oftest er tilfældet i dagens løb for en minilæsser. Imidlertid er el-læssere dyrere i afskaffelse, og derfor måtte der være et marked for en billigere og enklere teknologisk el-udgave, var fornemmelsen hos Martin Badstue Jørgensen, endnu mens han i seks år var værkfører og havde et maskinservicefirma som hobby for lokale landmænd.
Efter grundigt at have afsøgt mulighederne tog han kontakt til en stor fabrik i Kina og købte de første to elektrisk drevne læssere hjem. Det blev starten på et sandt eventyr i et hul i markedet.
Fjerde Kina-tur
Martin Badstue Jørgensen stiftede selskabet Eco Machines ApS på sin landejendom i Gøttrup ved Fjerritslev, og tog første gang til Kina i december 2023. Han fik mulighed for at kvalitetstjekke produktionen af læsserne, og samtidig få ændret standarder til nordiske forhold i den første ordre, han indgik med den kinesiske producent.
Resultatet blev blandt andet, at køreegenskaberne blev mindre aggressive, når der trædes på speederen, ligesom læsserne leveres med euro-beslag. Også hydraulikken blev opgraderet til europæiske standarder.

Martin Badstue Jørgensen har netop været på sit fjerde besøg på fabrikken i Kina, hvor han har mulighed for at kvalitetstjekke og aftale særlige standarder til nordiske forhold. Privatfoto
Samarbejdet førte allerede sidste år til import og salg af 40 Eco Loader, som han har navngivet sine røde el-minilæssere. Og indtil videre har han solgt 40 eksemplarer her i år, og budgettet for hele året er 80 maskiner.
Løbende kommer nye leverancer hjem til virksomheden i Gøttrup, og netop her i begyndelsen af juli var Martin Badstue Jørgensen på sit fjerde besøg på fabrikken for blandt andet at se en prototype på en større læsser med en løftekapacitet på 1.600 kg. Og dermed en eventuel kommende udvidelse af Eco Loader-programmet, som den kinesiske fabrik producerer som privat label-produkt sammen med øvrige og større læssere til andre markeder.
Til trailertransport
Eco Machines-programmet tæller lige nu tre modeller, med henholdsvis 500 kg, 650 kg og 1.000 kg løfteevne på pallegafler.
Eco Loader 500E har en 7,5 kW batteripakke til en arbejdstid på 2-3 timer og 8 timers opladning. Driftsvægten er på 950 kg.
Model 650E har 12 stk. 6 volt blybatterier med en samlet kapacitet på 14,4 kW, nok til 3-6 timers arbejde. Ladetiden er 8 timer. Dens driftsvægt er 2.050 kg.
Den største udgave model 1000E og 1000EC (med førerkabine) har lithium-batterier med i alt 28,8 kW ydeevne. Arbejdstiden er 6-9 timer og opladningen 10 timer med en 400 V lader. Dens driftsvægt er 2.180 kg.
- Alle modeller kan således transporteres på 3.500 kg trailer, hvilket er endnu en fordel i forhold til øvrige el-læssere på markedet, fremhæver Martin Badstue Jørgensen og nævner, at priserne for de tre modeller er fra 89.000 til 180.000 kroner - nogle med tre års garanti. Model 1000EC koster 205.000 kroner.
Koster en tredjedel
- Vi oplever stor interesse for Eco Loader'ne, dels på grund af el-driften, dens enkle og nemme betjening og naturligvis, at den kun koster en tredjedel af de store mærkers el-udgaver, fortæller den nordjyske importør.
Blandt kunderne er landbrug, især kvægbrug som måske anvender de mindre Eco Loader minilæssere som maskine nummer to eller tre til de mange daglige opgaver inde i stalden. Også hesteejendomme, planteskoler, kirkegårde og entreprenører har taget de prisbillige maskiner til sig. For entreprenører er det i dag et krav at anvende el-drift ved udførelse af mange kommunale opgaver.

Hos Eco Machines og de tre forhandlere er der altid omkring 30 elektriske Eco Loader på lager og hver måned kommer nye sendinger hjem fra den kinesiske fabrik. Læsserne klargøres og afprøves inden de sammen med de bestilte redskaber sendes ud til kunderne. Fotos: Erik Hansen
- Senest har jeg lige solgt en læsser til indendørs brug på en erhvervsskole for murere, fortæller han videre, og slår samtidig fast, at dieselmaskiner til sådanne opgaver i dag er en saga blot. Men at han naturligvis erkender, at el-drift naturligvis skal prioriteres, hvor det giver mening, for eksempel ved kortere arbejdsfunktioner, og hvor der er tid til opladning måske natten over.
Selv står han for salget fra Vejle og op til Skagen, mens tre forhandlere tager sig af det resterende danske marked. Det er Servicecenter Syd i Rødekro, AgroFyn i Ringe og Fredensborg Skov og Have.
Udelukkende elektrisk
Eco Loader'ne fås med et stort redskabsprogram, som skovle, balletang, silograb, hækkeklippere mm, alt sammen fra danske leverandører.
- Vi leverer helt efter kundens behov, og følger i det hele taget maskinen lige fra fabrikken til kunden, blandt andet med en dags klargøring og afprøvning, inden læsseren med de bestilte udstyr sendes ud til slutbrugeren, fastslår importøren.

Interessen for de enkle og prisbillige el-minilæssere er stor. Billedet er fra forhandler AgroFyn's dyrskueudstilling, hvor der blev solgt et eksemplar på standen og flere kundeemner til opfølgning.
Hos Eco Machines ligger altid et stort reservedelslager, og servicen forestås enten fra Gøttrup eller fra forhandlerne.
Der er ligeledes altid et udvalg på omkring 30 nye læssere stående i den nye hal hos Eco Machines eller ude hos forhandlerne.
- Vi får hver måned nye sendinger af maskiner hjem, og ellers ligger vores leveringstid på fire måneder, når ordrer er afgivet herfra. Med erfaringerne de første to år går det kun en vej for el-drevne maskiner, og med vores prisbillige læssere med en teknologi, som rækker for de fleste behov, har vi en stærk tro på fremtiden, lyder det fra Martin Badstue Jørgensen, som derfor er på udkig efter endnu en medarbejder udover servicetekniker Patrick Vedel og sin kæreste, der tager sig af markering.
- Og helt sikkert er det, at vi også fremover kun vil have elektriske maskiner på dagsordenen.

Ved den nyopførte hal er servicetekniker Patrick Vedel ved at læsse en Eco Loader 1000 E - den foreløbig største af produktserien hos Eco Machines.

- Vi har forrygende travlt, og søger endnu en medarbejder, siger 32-årige Martin Badstue Jørgensen, der fra sin landejendom i Gøttrup ved Fjerritslev driver importvirksomheden.