Padborg Dækcenter som navnet lyder, har slået dørene op for deres nye dækcenter på Industrivej 14, 6330 Padborg.
Indehaveren er en garvet gut i branchen, Freddy Petersen har været i dækbranchen i mere end 32 år, og han vil sammen med sit team på seks fagfolk servicere både private og erhverv.
- Vi kan levere kvalitetsdæk og fælge i alle størrelser, lige fra de største entreprenørdæk og ned til trillebørsdæk. Vi har alle de førende brands og har altid skarpe priser, siger Freddy Petersen.

Lastvogne og store køretøjer
Padborg Dækcenters bygninger er bygget til at kunne tage imod lastvogne, og netop lastvognene kommer også til at være et område som dækcenteret satser stort på. Hele teamet har en bred erfaring med store køretøjer, og værkstedet er ligeledes udstyret med den nyeste maskinpark.
- Vi kommer til at handle med private og erhverv, danske vognmænd samt kunder fra hele EU, Padborg er jo en international omslagsplads for gods fra hele EU og derfor er der naturligvis også mange udenlandske biler i byen hver dag, som jo primært kører gods fra byens vognmænd og logistikcentre.
- Vi vil være det lokale dækcenter hvor der vil være fokus på at være der 100% for vores kunder og yde en professionel service, åbningstider der er tilpasset kundernes behov, døgnservice samt at have et bredt udvalg af dæk og fælge i mange størrelser og forskellige priser, fortæller Freddy Petersen

Stort åbent hus
arrangement

I forbindelse med åbningen, vil der den 23. august være åbent hus fra kl. 13.00 med grill og drikkelse til besøgende. Der vil være udstilling af de nyeste lastbiler fra de førende fabrikanter, deriblandt nogle showtrucks.
Der vil også være store traktorer på pladsen – blandt andet Danmarks stærkeste traktortrækker. Derudover kommer der også et par racerbiler. Til de mindste vil der også være masser af sjove aktiviteter. Arrangementet finder sted på adressen Industrivej 14, 6330 Padborg.

Del af kendt kæde
Padborg Dækcenter bliver en del af den europæiske dæk- og autoværkstedskæde First Stop. I Danmark har kæden 37 afdelinger fordelt over hele landet samt én enkelt på Færøerne. Kæden er en frivillig kæde, så alle afdelingerne er ejet af den lokale dækmand.
- Vi ønsker at alle vores afdelinger får de bedste forudsætninger, derfor gør vi meget for at assistere med alt fra gode indkøbsaftaler med de førende dæk- & fælge producenter, gode samarbejdsmuligheder med vores reklamebureau og øvrige samarbejdspartnere samt selvfølgelig sparring med de øvrige kollegaer i kæden. Vi er glade - og stolte - over at kunne byde Freddy og resten af teamet velkommen til vores First Stop familie, siger landechefen for First Stop, Brian Lund.

Maskiner