Efter godt 30 år forlader Preben Sunke sit job som vicedirektør i Danish Crown efter eget ønske. Det sker officielt pr. 1. maj i år.
I en pressemeddelelse fra Danish Crown fortæller Preben Sunke, at det blandt andet er for at hellige sig bestyrelsesarbejde, at han vælger at stoppe sim vicedirektør.
Preben Sunke har gennem årene arbejdet med alt fra strategisk udvikling af virksomheden til fusioner, opkøb og risikostyring. I de senere år har han også arbejdet med koncernens bæredygtighedsmål.
Med Preben Sunkes fratræden vil direktionen fremover bestå af administrerende direktør Jais Valeur og finansdirektør Thomas Ahle. Planen for den fremtidige organisering af de områder, der referer til Preben Sunke, vil blive kommunikeret ud snarest.