35 millioner fra Danish Agro

Andelsgrovvareselskabet havde sidste år rekordomsætning og et overskud før skat på 402 millioner kroner.

ÅRSREGNSKAB Et udfordrende år. Sådan betegner ledelsen hos Danish Agro Amba det forløbne regnskabsår.

- Konkurrencepresset har været ekstra hårdt efter tørken i 2018, og af andre engangspåvirkninger har været et meget lavt afkast fra koncernens aktier i tyske Agravis i forbindelse med afslutningen af en årelang kartelsag, påpegede koncernchef Henning Haahr, da han præsenterede 2019-regnskabet.

Resultatet før skat var 402 millioner kroner, eller 45 millioner lavere end i 2018. Til gengæld var omsætningen rekordstor på 35,3 milliarder kroner med en stigning på syv procent i forhold til året før.

Tilbagehold med investeringer, en reduceret balance på 300 millioner og en nedbringelse af gælden med godt 500 millioner kroner har gjort, at koncernegenkapitalen er steget med godt 120 millioner kroner til 5,3 milliarder kroner ved årets udgang.

Soliditet på 30,9 procent

Derfor er bestyrelsesformand i Danish Agro, Jørgen H. Mikkelsen, tilfreds med, at der kan sikres udlodning til medlemmerne på trods af udfordringerne i det forgangne år.

- Det er yderst positivt, at soliditeten i Danish Agro-koncernen er øget med 1,2 procentpoint til 30,9 procent. Og at vi endnu en gang er i stand til at tilgodese vores medlemmer gennem overskudsudlodning med 25 procent af overskuddet efter skat.

Helt præcist sender Danish Agro 35 millioner kroner tilbage til medlemmerne.

- Det er et naturligt mål for os som andelsselskab, at vi er i stand til at præmiere vores medlemmer, når de økonomiske forudsætninger er til stede, siger bestyrelsesformanden.

For 2020 sigter Danish Agro efter et resultat før skat i niveauet 500 millioner kroner og en soliditetsgrad i niveauet 32 procent.

Læs også