Rigtig god frøhøst trods uheld på Hofmansgave: - Der gik pludselig ild i mejetærskeren
Heldigvis blev branden fra en kortslutning hurtigt slukket, og en nabo hjælper nu ekstra med den velkørende høst. - Det er bare en perfekt høst i år – fin frøvare og god vandprocent. Vi er godt med, fastslår Anders Dall og Dennis Stentebjerg.

- Vi er godt med, og frøhøsten går generelt rigtig udmærket i år. Rødsvinglen er høstet lige på det rette tidspunkt, siger mark-driftsleder Anders Dall (tv) og inspektør Dennis Stentebjerg, Hofmansgave. Fotos: Jørgen P. Jensen
Selv om himlen mod syd var mørk som midt om natten, og det rumlede af torden, så blev der høstet mange steder i det fynske mandag eftermiddag.
På det nordfynske gods Hofmansgave ved Otterup blev der høstet rødsvingel med de sidste afsluttende omgange ved 17-tiden.
- Vi ligger på 2.100 kg/hektar i denne rødsvingel af sorten Benji med en vandprocent på 14,1 målt sidst, vi kørte. Det er rigtig fint og over det normale, fortæller Anders Dall, driftsleder på marken på Hofmansgave.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her