Landbruget advarer mod bødeforslag: - Det er et overgreb
Regeringens plan om femdobling af bøden for gylle på frossen jord møder hård kritik: Rammer de forkerte, lyder det.

Fra 2027 kan det koste 50.000 kroner at sprede gylle på frossen jord. Udbringningen på billedet sker naturligvis lovligt. Arkivfoto: Erik Hansen
Regeringen vil hæve bøden for at sprede gylle på frossen jord fra cirka 10.000 kroner til 50.000 kroner. Det fremgik allerede onsdag i sidste uge af en pressemeddelelse fra Ministeriet for Grøn Trepart.
Minister for Grøn Trepart, Jeppe Bruus (S), vil med forslaget fjerne den økonomiske fordel ved at overtræde loven.
- Det skal være dyrere at få en bøde for at sprede gyllen på en frossen mark, end de omkostninger der er forbundet med at opbevare den gylle, siger Jeppe Bruus.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her