Udnyt høje udbytter til at tage en andel som kolbemajs
Efter en nærmest optimal grovfodersæson er der udsigt til store lagre frem mod den kommende fodringssæson. Efter flere forspørgsler om den positive problemstilling, opfordrer KWS Scandinavia til at begrænse kapitalbindingen og i stedet udnytte muligheden for at hæve andelen af hjemmeavlet foder i rationen ved at tage en del af majsarealet som kolbemajs.

Med høje udbytter i både majs og græs i sæsonen 2025 vil det være oplagt for mange at overveje at snitte en del af majsen som kolbemajs istedet for at opbygge unødvendigt store overgangslagre, lyder opfordringen fra KWS Scandinavia. Arkivfoto: Christian Carus
Majshøsten er for alvor ved at tage fart rundt om i landet, og efter en sæson med rigtig gode forhold for både græs og majs, er det oplagt at overveje, om hele majsarealet skal snittes som helsæd og lægges på lager, eller om man har andre muligheder.
Hos KWS Scandinavia har flere kunder spurgt ind til deres anbefalinger, for der er mange holdninger til den positive udfordring, mælkeproducenterne står med.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her